Noční příroda a lelkování: byla jsem na návštěvě v ptačím parku Zbudovská blata.

06.09.2024

Slovo návštěva je velice výstižné, jelikož Zbudovská blata jsou domovem zvířat a ptáků a my lidé do přírody opravdu chodíme na návštěvu. Na první pohled jsou blata pouze louky. Na druhý pohled je to už trochu jiné, stačí se zastavit, naslouchat, pozorovat a vnímat. Najednou se otevře úplně jiný svět, rozmanitý, krásný. Příroda nám tak dává možnost nahlédnout do svého nitra. Moje návštěva to byla velice neobvyklá. Česká společnost ornitologická (ČSO) a Jihočeský ornitologický klub uspořádala pro nás, širokou veřejnost, pozorování nočního života na blatech. Možná si v duchu řeknete, že noční život může být tak trochu nuda, nikde nic, tma, komáři (strašně moc) a zase jen tma. Opak je ale pravdou.

Akce ze soboty na neděli (31. 8. – 1. 9. 2024) měla ve svém názvu "lelkování". Chytám lelky, lelkuju, tzn. trávím čas nic neděláním, zahálkou. Toto rčení zná snad každý z nás. Jak takový lelek vypadá? Kdo nebo co to je za zvíře? Je to vůbec nějaký živočich? Ano je, není to sice žádný krasavec, je to noční pták, má veliké oči a dokáže extrémně rozevřít zobák. Přes den se jen tak povaluje, ukrytý před našimi zraky. Tipněte si, zda se podařilo lelka, "maskota" akce odchytit.

Zbudovské lelkování díky správci parku Kryštofu Chmelovi mělo opravdu výživný program, který začal v podvečer procházkou směrem k Vomáčkům. Procházka byla komentovaná s řadou zastavení. Cestou jsme si povídali o vzniku parku i o tom, jakou ránu, v podobě napřímení Bezdrevského potoka a odvodnění, blata za dřívějšího režimu dostala. Viděli jsme odchytovou síť na dravce a sovy a seznámili se s opeřenci, kteří se chytili do ornitologických sítí. To byla nádhera! Rákosníci, vlaštovky, ledňáček, kalous ušatý a mnoho dalších. Tipněte si, kolik druhů opeřenců se podařilo "ulovit" (a samozřejmě po okroužkování zase navrátit přírodě). Určitě se každému vybaví notoricky známé druhy ptáků, např. sýkorka, vrabec, kos, vlaštovka, čáp. Viděli jste někdy na vlastní oči slavíka modráčka, krutihlava obecného?

Na blatech to opravdu žije a věřte, že pozorování ptáků v jejich přirozeném prostředí je zážitek. Mezi opeřené krasavce, kteří se nám ukázali v celé své kráse, patřili: budníček větší, budníček menší, strnad rákosní, rákosník velký, rákosník proužkovaný, rákosník obecný, rákosník zpěvný, sýkora modřinka, sýkora koňadra, sýkora babka, brhlík lesní, vlaštovka obecná, drozd zpěvný, lejsek šedý, lejsek bělokrký, poštolka obecná, kalous ušatý, chřástal vodní, lelek lesní, pěnice černohlavá, pěnice slavíková, pěnice pokřovní, cvrčilka říční, cvrčilka zelená, cvrčilka slavíková, červenka obecná, krutihlav obecný, ťuhýk obecný, pěvuška modrá, ledňáček říční a slavík modráček.

Díky velké podpoře ze strany kroužkovací skupiny bylo připraveno celkem 235 m ornitologických sítí na pěvce, lelka a na dravce a sovy. Odchyceno bylo v průběhu večera, noci a ranního rozletu celkem 240 ptáků 31 druhů! Je to k nevíře, jak pestrá je mozaika nočního života.

Noční život nejsou jen ptáci, ale i noční motýli, různí hlodavci, netopýři. Možnost blízkého seznámení se se dvěma druhy netopýrů (netopýr nejmenší a netopýr vousatý) a obecně do tajů jejich života (např. schopnost létání v noci, nezvyklá dlouhověkost) nám umožnili Marina Kipson a Martin Šálek z ČSO. Jan Robovský z Přírodovědné fakulty Jihočeské univerzity měl připravený záživný program zaměřený na savce: výčet druhů, které bychom na lokalitě mohli v noci zastihnout včetně náhledu do jejich ekologie. Připravená byla i sbírka lebek a kostí řady našich druhů savců. Věřte, že není vůbec jednoduché poznat, komu lebky patří. Jedinou jistotou byla lebka srnečka s parožím. Děti měly možnost nastražit živochytné pasti. Do malé krabičky se sklopným mechanismem se dala trocha trávy a nějaká ta laskomina v podobě mrkvičky a na špičku nože paštika. Pasti se rozmístily po lese a netrpělivě se čekalo, zda se někdo nachytá. Po hodině děti pasti obešly. Povedlo se! Do jedné z nich se chytla myšice lesní.

Další disciplínou bylo pozorování nočních motýlů. Otec a syn Potočtí (otec nadšený entomolog, syn pracuje v Biologickém centru Akademie věd ČR) rozžehli světelnou past na noční hmyz (plátno, před kterým je umístěna silná žárovka). Ač na konci léta tito noční živočichové neaktivují v takové míře, měli jsme možnost se seznámit se zástupci mnoha hmyzích skupin (noční motýli, křísi, dvoukřídlí, ploštice apod.) Neměla jsem vůbec tušení, kolik je druhů nočních motýlů. Mohla jsem si prolistovat 3 objemné knihy nočních motýlů.

Před půlnocí program skončil, ale na místě zůstala skupina nadšenců s očekáváním, zda se vydaří odchyt lelka a co přinese ranní rozlet ptáků. Z nočních druhů se nakonec podařil odchyt lelka lesního (na kterého jsme si museli počkat až do páté hodiny ranní). Lelkovalo nás 34 návštěvníků (z toho 9 dětí) plus 13 nadšených organizátorů a jejich děti. Celkem se akce zúčastnilo (návštěvníci plus organizátoři) 50 lidí.

Poutavých akcí v ptačím parku je několik do roka. Letos nás ještě čekají:

5. 10. 2024 v 9:30 hod

Ornitologická procházka po ptačím parku Zbudovská blata spojená s odchytem a kroužkováním ptáků pod záštitou Festivalu ptactva

Podzimní brigáda 2. 11. 2024 od 9:00

Dobrovolnická akce, kdy můžeme přispět k rozvoji ptačího parku Zbudovská blata. Přidat se může opravdu každý.

Máme za humny takovou křehkou krásu, myslím si, že si zaslouží mnohem více naší lásky a porozumění.

Jana Seimlová, Zliv