Vítání ptačího zpěvu na Zbudovských blatech 1. 5. 2025
Tradiční Vítání ptačího zpěvu na Zbudovských blatech bylo letos plné nejrůznějších překvapení. Začalo to hned při úvodním rozdávání a prodeji propagačních materiálů České společnosti ornitologické (ČSO). Vedle využití nabídky aktuálních i starších čísel Ptačího světa a nejrůznějšíchletáků jsme měli možnost podpořit ČSO skrze dobročinný obchůdek. Vystavena k prodeji zde byla pexesa, hrnky, trička, plyšáci a realisticky provedené kovové odznáčky znázorňující různé druhy ptáků. Co ale můžeme díky vlastním zkušenostem doporučit milovníkům ptactva pro příště obzvlášť, to je audiokniha "Uprchlík na ptačím stromě" podle knížky Ondřeje Sekory (v podání Jakuba Šafránka). V naší rodině slouží pohádkový příběh cizokrajného ptáčka Modrouška s velkým úspěchem už třetí generaci. Malý uprchlík, který se nedopatřením dostal z klece od chovatele do volné přírody, se setkává s přátelsky naladěnou rodinou brhlíků a dalšími obyvateli ptačího stromu, a tak nezahyne a postupně se seznamuje se svým okolím. Poznává, jak kdo žije a co ho kdo může naučit. Je to veselé a poučné vyprávění, tak jak jsme u Ondřeje Sekory zvyklí i z jiných jeho knih.
Správce ptačího parku Kryštof Chmel nám pak po krátkém uvítání začal hned ukazovat ptáky nachytané do sítí a připravené v plátěných sáčcích. Už jsme při akcích na Zbudovských blatech viděli i takové "špeky", jako je ledňáček nebo kukačka, ale letos jsme měli štěstí dokonce i na sovu. Byl to kalous ušatý. Líbil se nám pochopitelně moc, ať už jsme obdivovali jeho péřová "ouška", krycí zbarvení nebo obrovské oči – ale viděli jsme díky Kryštofovi i něco, co nás doslova ohromilo. Šlo o opravdové soví ucho, které se na rozdíl od toho zdánlivého péřového nachází po straně hlavy. Že tam je a že je schované v peří, to jsme věděli. Je ale mnohem větší než třeba u slepice nebo u holuba. Nachází se těsně za závojem, tvořícím soví "obličej". Má podlouhlý tvar a slouží jak k zaznamenání kořisti, tak k její přesné lokalizaci. Fotografie a podrobnější výklad můžete najít například zde nebo zde. A aby sova sama sebe nerušila zvukem svého vlastního letu a aby mohla lépe překvapit kořist, má velmi jemné, měkké peří. To jsme si mohli ověřit, když Kryštof vypustil kalouse na svobodu. Velký pták nad námi zakroužil naprosto neslyšně. Mohli jsme se ještě naposled potěšit pohledem na jeho široká křídla, opatřená dokonce i malou "klapkou" na jejich ohbí. Je pokračováním jednoho z prstů přední končetiny a sloužící k lepšímu manévrování, tak jako je tomu i u letadel.
Naše napětí ve chvíli, kdy Kryštof tajuplně zalovil rukou v dalším sáčku, bylo pokaždé veliké, a když pak následovalo nadšené "Jééé", nepocházelo zdaleka jen z dětských úst. I dospělí byli okouzleni maličkým roztomilým bramborníčkem, kanárkově žlutým strnadem, černočerným samečkem kosa nebo jedním z vlajkových druhů blat – slavíkem modráčkem. To už jsme se posunuli z místa srazu (u cesty od Mydlovar) za trať ke zbrusu nové informativní tabuli a pak ještě k potoku a k tůním. Neustále jsme se rozhlíželi, co kde letí, poslouchali jsme všechny možné zvuky a ještě znovu a znovu jsme se zastavovali a zblízka pozorovali úlovky donášené v sáčcích od sítí.
Kryštof o každém druhu podrobně vyprávěl a uváděl spoustu zajímavostí. I zdánlivě obyčejní "univerzální hnědí ptáci", jako je pěnice slavíková nebo budníček menší, mají své kouzlo. A to nás na stanovišti dalších kroužkovatelů čekala ještě i poštolčí samička! Účastníci se naštěstí chovali ukázněně, a tak všechno probíhalo v klidu, i když nás (mj. i díky příjemnému počasí) byl docela slušný dav (50 dospělých a 12 dětí).
Vítání ptačího zpěvu probíhá na různých místech a je načasované na přelom dubna a května, kdy už tu máme zpátky tažné druhy a vládne ta pravá jarní nálada (viz např. článek o loňském Vítání u Zbudova zde). Blata letos ještě nebyla ozdobená rozkvetlými kohoutky jako loni (i když v některých místech jsme je už viděli), zato byla v slunci tak zelená, až z toho přecházely oči. Z ostatních barev převládala bílá (odkvetlé smetanky, kvetoucí řeřichy, sem tam u cest jabloně…), žlutá (pryskyřníky) a fialová (zběhovec). Po modré obloze přeletovaly volavky šedé, luňák červený, orel mořský, kachny, husy, poštolka, čejka, krkavec, racek… Ze zvířat se daly vytušit běžné druhy luk a polí, i když jsme je neviděli, ale Kryštof se zmínil o mývalovi, o kterém svědčí záběry fotopastí. To ovšem není nijak dobrá zpráva, protože jde o invazivního nepůvodního savce a jeho přítomnost v naší krajině je značně problematická.
Letošní rok je pro Zbudovská blata význačný hlavně tím, že se už povedlo vytvořit tůňky pro bahňáky a zařídit (díky nainstalovaným solárním panelům) jejich víceméně trvalé zavodnění. Doufejme, že toho využije hodně druhů a pestrost blatské přírody se tím ještě hodně navýší. Dál se také pokračuje ve vyjednávání s vlastníky pozemků, chystají se obvyklé dobrovolnické práce atd. To se všechno budeme průběžně dozvídat ze zasílaných zpráv i z webu Jihočeského ornitologického klubu.
Na závěr jsem si nechala informaci, která většinu účastníků zaujala asi nejvíc ze všech. Kryštof nám vyprávěl o tom, že pěnice černohlavé poslední dobou létají na zimu nejen na jih, ale paradoxně i na sever, a sice na území Velké Británie. Tam panuje velká snaha pozorovat ptactvo a pomáhat mu, je tam v zimě velká nabídka předkládaného krmiva, a je to tam tedy i pro hmyzožravé druhy mimořádně příznivé. Taková situace vyvolává mnoho otázek – například: Jak na to ptáci vlastně přijdou, že se někde otevřely nové možnosti? Dá se u mladší generace čekat, že na současné aktivity naváže, nebo se teď učí ptáci na něco, co může být v budoucnu úplně jinak? Nemá přikrmování i své stinné stránky? Více se můžete dočíst např. zde a zde.
Alena Hrdličková (členka ČSO a ČSOP)
Seznam 35 druhů pozorovaných při Vítání ptačího zpěvu na Zbudovských blatech 1. 5. 2025 (doplnil Kryštof Chmel):
bramborníček hnědý
budníček menší
cvrčilka slavíková
čejka chocholatá
červenka obecná
drozd zpěvný
holub hřivnáč
kachna divoká
kalous ušatý
konipas bílý
kos černý
krutihlav obecný
kukačka obecná
luňák červený
orel mořský
pěnice černohlavá
pěnice hnědokřídlá
pěnice pokřovní
pěnice slavíková
poštolka obecná
racek chechtavý
rákosník obecný
rákosník proužkovaný
skřivan polní
slavík modráček středoevropský
slavík obecný
slučka malá
strnad obecný
strnad rákosní
sýkora koňadra
špaček obecný
vlaštovka obecná
vodouš kropenatý
vodouš šedý
volavka popelavá