Pracovní skupina pro Šumavu
Koordinátoři:
Aleš Vondrka
Jan Havlíček
Průzkumům avifauny Šumavy se v průběhu existence JOK věnovala řada jeho členů i jejich skupin. Rozsáhlejší studie společenstev rašelinišť, bezlesí, horských lesů a dalších biotopů probíhaly především v 80. a 90. letech 20. století. Cílovým druhům byla později věnována pozornost v rámci několika kol monitoringu ptačích oblastí, podrobná studie avifauny proběhla v ptačí oblasti Boletice a další dlouhodobá studie se například věnují hodnocení změn ptačích společenstev po větrných disturbancích a gradaci kůrovce.
Současná pracovní skupina JOK vznikla oficiálně v roce 2022 z podnětu několika členů JOK, kteří v rámci vlastních aktivit avifauně Šumavy doposud věnovali a společně začali v provádět inventarizační průzkumy vybraných lokalit, včetně zopakování zmíněných studií prováděných v minulosti.
Pracovní skupina funguje na dobrovolné bázi a sdružuje aktivní zájemce o terénní práci, výzkum a ochranu ptáků v pohoří a podhůří Šumavy, znalce území, typických druhů a stanovišť, kteří se zde terénním aktivitám věnovali v minulosti, a to mezi členy JOK, správou NP a CHKO Šumava, popř. akademickými pracovišti a dalšími zájemci z řad ornitologů profesionálních i amatérských. V rámci pracovní skupiny se členové dle svých možností podílejí na terénních a dalších aktivitách skupiny, jejich vzájemné koordinaci (sdílení nápadů a údajů) a popř. vzájemné výpomoci, tak aby nedocházelo ke zbytečnému tříštění sil a opakování stejných aktivit a návštěv lokalit citlivých druhů. Součástí činnosti bude i prezentace získaných údajů, propagace ornitologie, NP a CHKO Šumava, JOK a dalších zapojených institucí, upozorňování na problémy ochrany ptáků na Šumavě atd. Pracovní skupina komunikuje především elektronicky, členové se ale setkávají i při společných terénních aktivitách a dalších setkáních.
Aktuálně realizované a plánované projekty (osoba/vedoucí projektu, stav):
- IP rašeliniště Mrtvý luh (J. Pykal, probíhají úpravy článku)
- IP Boubínský prales (A. Vondrka, terénní část ukončena, příprava publikace)
- IP Jezerní a Chalupské slati (A. Vondrka, terénní část ukončena)
- Avifauna sídel Šumavy (J. Havlíček, terénní část ukončena, příprava publikace)
- Využití AKU mapování pro zjišťování biotopových preferencí a individuálního rozpoznávání u vybraných druhů - sluka lesní, jeřábek lesní aj. (J. Havlíček, A. Vondrka, příprava a ověřování metodiky, probíhající terénní práce, aktuálně spíše pozastaveno)
- Porovnání historických údajů o výskytu druhů se současným stavem (A. Vondrka, J. Havlíček, probíhá)
- Ornitologická bibliografie Šumavy (J. Hora, probíhá)
- Podrobné biotopové preference druhů obývajících lidská sídla (J. Havlíček, plán)
- Podrobné hodnocení biotopových preferencí druhů s rozdílnými trendy vývoje v rámci rašelinišť (kolektiv, po ukončení IP Jezerní a Chalupské slati)
- Reakce ptačích společenstev na disturbance způsobené bobrem evropským (J. Havlíček, A Vondrka, v roce 2022 proběhly první terénní práce)