2025 - lejsek bělokrký
Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) je drobný pěvec z čeledi lejskovitých, který se řadí mezi ikonické druhy našich lesů. Vyniká svým charakteristickým vzhledem – samec má černobílé zbarvení s výraznou bílou náprsenkou na krku, která přechází do bílého límce. Samice je méně kontrastně zbarvena, převážně v odstínech šedé. Od podobného druhu, lejska černohlavého se liší již zmíněným límcem, který u lejska černohlavého chybí. Samičky jsou zbarveny podobně. Lejsek černohlavý je však v hnízdní době méně početný, častější je především na tahu.
Lejsek bělokrký obývá listnaté lesy, parky, zahrady a aleje v nižších až středních polohách, kde hledá dutiny stromů pro hnízdění. Vhodným jsou především mohutné staré duby. Velmi početný je díky tomu například na rybničních hrázích na Třeboňsku a Českobudějovicku, četný je výskyt i v porostech podél některých vodních toků. Lejsek bělokrký je přísně tažný pták, zimuje v subsaharské Africe, zatímco do Evropy se vrací na jaře, aby zde hnízdil. Jeho přílet je často vítaným znamením jara.
Kromě svého vzhledu je znám také svým zpěvem. Samec předvádí skřípavé melodie, které slouží k lákání samice a obraně teritoria. Lejsek bělokrký se živí převážně hmyzem, kterého chytá za letu, což z něj činí efektivního regulátora škodlivého hmyzu v ekosystému. Lov v letu, takzvané "lejskování" je dalším z typickým znaků, který sdílí s dalšími svými příbuznými (umí jej v omezenější míře i další nepříbuzné druhy).
V České republice je lejsek bělokrký chráněn jako ohrožený druh. Důležitá je ochrana jeho přirozeného prostředí, zejména starých listnatých lesů, které poskytují dostatek hnízdních příležitostí. Lokálně lze lejskům pomoci vyvěšováním budek. To je však vhodné předem konzultovat s odborníky.
Metodika mapování lejska bělokrkého v jižních Čechách v roce 2025.
1) nesystemetické mapování - zadávejte prosím veškerá pozorování lejska bělokrkého (i opakovaná) do databáze Avif. V rámci mapování a cest po krajině je vhodné navštívit vhodné stanoviště (listnaté porosty, aleje, či rybniční hráze se starými stromy) v méně navštěvovaných oblastech.
2) sčítání na liniích - sčitatel si vytyčí linii, kterou projde v ranních a dopoledních hodninách období od 25. 4. do 10. 6. Nejvhodnější je projít v tomto období linii 2x, a to v první a druhé polovině tohoto rozmezí, mezi sčítáními by měla být pauza 2 týdny. Při sčítání na liniích se bude sčítat pomocí metody TRANS v aplikaci Avif. Při sčítání se zaznamenají všichni jedinci lejska bělokrkého a příp. dalších nebo všech druhů ptáků. Lokalitu sčítání si každý mapovatel zvolí sám, vhodné je sčítání i na lokalitách s menšími populacemi, nebo méně vhodnými biotopy. O provedeném sčítání je vhodné informovat na e-mail JOK.
Pozor! Při sčítání metodou TRANS je nutné si předem stáhnout mapové podklady přímo v modulu TRANS - k určení oblasti pro stažení je sčitatel vyzván po prvním zahájení sčítání v modulu, doporučujeme provést doma po připojení na wi-fi.